2011. március 3., csütörtök

Tonhalas-paradicsomos tészta

Igazából hívhatnám konzerv kajának is. :D
2 konzerv tonhal 
1 dob konzerv paradicsom (140g-os)
fél dob. konzerv kukorica
olívaolaj
só, bors
bazsalikom
oregano
tk tönkölytészta, vagy durumtészta

Az olívaolajon kicsit megpirítom a tonhalat, sózom, borsozom,  majd ráöntöm a paradicsompürét, és hozzákeverem a kukoricát. Egy ideig főzöm együtt, majd a kifőtt tésztával is összeforgatom. Ha lett volna itthon lilahagyma, biztos azt is teszek bele! :) Érdekes lehet még nem paradicsomosra elkészíteni, hanem citromosra, vagy sajtszószosra. Majd még próbálkozom. :) 

Póréhagymás lepény

tésztához
280 g fehér tönkölybúzaliszt
100 g light margarin
1 tojás sárgája
só, bors

töltelékhez
400 g karkikára vágott póréhagyma
50 g light margarin (szerintem olívaolajjal is mehet)
2 dl tejszín
2 tojás
só, bors
szerecsendió

A tésztát összeállítom, majd fél órára hűtőbe teszem. Az eredeti recept szerint bele kellett volna reszelni a formába, de nekem nem dermedt meg annyira, hogy reszelni tudjam, úgyhogy belenyújtottam. Tíz percig kell sütni 200 fokon úgy, hogy sütőpapírt teszek a tésztára, amire babot vagy rizst terítek, hogy rányomja a sütőpapírt a tésztára. Míg a hűtőben hűl a tészta, illetve amíg sül, elkészítem a tölteléket. A póréhagymát a margarinon 20-25 perc alatt teljesen puhára párolom, közben néha megkavarom, sózom, borsozom. Mikor teljesen puha, megvárom míg kicsit visszahűl, majd a tejszínnel elkevert tojást ráöntöm. 
Végül a tésztára ráöntöm a hagymás tölteléket, és 170 fokon 30-35 perc alatt készre sütöm. Én a végén reszeltem rá sajtot is. Nekem túl hagymás lett, legközelebb biztos, hogy csirkemellett is, meg esetleg gombát is teszek még bele, és kevesebb hagymát. :) 

2011. március 2., szerda

Rákóczi túrós

tésztához
240 g fehér tönkölyliszt
120 light margarin
60 g xilit
1 tojássárgája
1 dl tejföl
1 cs sütőpor
1 citrom reszelt héja

töltelékhez
500 g túró 
100 g xilit
3 tojás
50-100 g mazsola
1-2 ek zabkorpa
pár ek diabetikus lekvár

habhoz
4 tojásfehérje
120 g xilit

A tészta hozzávalóit összedolgozom, majd a hűtőben egy fél órát pihentetem. Nekem kicsit vizes lett, úgyhogy jól be kellett lisztezni nyújtás előtt, és két réteg sütőpapír között nyújtottam. Egy nagyobb téglalap alakú tepsibe teszem, és 180 fokon világos zsemleszínűre sütöm (kb.15 perc) 
Közben a túrót elkeverem a xilittel, a tojások sárgájával, a mazsolával (amit lehet előtte be lehet áztatni és lecsepegtetni, én nem tettem), aztán a zabkorpát. Végül a külön felvert tojásfehérjét adom hozzá. 
A félig sült tésztát kiveszem a sütőből, megkenem a lekvárral (én saját eperből, xilittel eltett lekvárt használtam, de ha ilyen épp nincs kéznél, használjunk diabetikus baracklekvárt, eredetileg úgyis a barack illik hozzá... :) 
Visszatoljuk sülni. Én 20 percet adtam neki. 
Közben elkészítettem a habot a tetejére. Nem tudom, melyik része kell, hogy ne essen utólag össze, én így szoktam, és működik: először keményre felverem a habot. Majd a xilitet háromszorra adagolom hozzá. MInden egyes alkalommal hozzáadom, újraverem, beteszem a mikróba 5 mp-re, keverem megint, majd hozzáadom a következő adag xilitet, és így tovább. Mikor mindhárom adag benne van, és újra vertem, hozzáadok két tk citromlevet. Kőkemény lesz (kenni is alig bírtam a süti tetejére) és másnap is ugyanolyan magas. :) Tehát ezt a habot is rákenem a tésztára, ha akarom cifrázom, és megy vissza a sütőbe, amíg kicsit megbarnul. Én elkövettem azt a hibát, hogy légkeverésre tettem vissza, legközelebb tuti, hogy felső sütést alkalmazok majd erre, mert így 20 perc után sem nagyon volt színe... 
Az íze viszont hihetetlen jó lett. :) Szerintem egyáltalán nem maradt el az eredeti verziótól. :)