2013. május 20., hétfő

Lekváros linzer


Hozzávalók:

Fél bögre tk tönkölyliszt (nekem a végén másfél lett)
Fél bögre zabpehelyliszt (ez is másfél lett)
Két bögre darált dió
1 csipet só
1 mk mézesfűszer-keverék
fél bögre méz (ez szerintem nagyon kevés volt neki, vagy még xilitet kellett volna beletenni, vagy több mézet, de legalább kétszeres mennyiséget)
1 bögre szűz olívaolaj (nekem ez kicsit soknak tűnt, és valószínű ezért kellett bele még plusz liszt)
a töltelékhez 2 bögre diabetikus lekvár



Elöljáróban annyit, hogy új recept volt, és nem úgy jött össze, ahogy gondoltam. Valahogy nem jók az arányok, így amit én másképp csináltam, azt hozzáteszem, illetve amit máshogy kellett volna... 


A kétféle lisztet, diót, sót, fűszerkeveréket összekevertem. A mézet az olívaolajjal simára kevertem, majd hozzáadtam a masszához. A tészta kb. kétharmadát a kikent, kilisztezett tepsibe tettem, hogy a széle egy kicsit feljöjjön. Rákentem a lekvárt (én soknak gondoltam a két bögre lekvárt, de bőven kell neki). A tetejét elvileg be kellett volna rácsoznom, de nem volt nyújtható állagú a tészta, így maradt a morzsolás. :) Előmelegített sütőben hőlégkeverésen 170 fokon sütöttem 50 percig. Lehet, hogy még egyszer neki fogok esni a változtatott verziónak, mert nem nagy nyugodni. :) Ehető lett, de a diót egyáltalán nem éreztem benne, és a tészta kicsit sem volt édesnek mondható... Azért elfogyott az egész tepsi végül
. :D 

Bográcsban főtt pörkölt tönkölygaluskával

Egy tipikus magyar étel, és sok változtatás nem kell hozzá, hogy egészséges legyen. Annyi, hogy a galuska tk tönkölybúzából készült, a húson nem volt semmi zsíradék, és a hagymát olívaolajon pirítottam. Pont ugyanolyan jóízű volt, mint az eredeti. :) 


Galuska:

50 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
2 tojás
só víz

Pörkölt:
1 kg karaj teljesen megtisztítva
egy kis olívaolaj
6-7 fej vöröshagyma
bors
pirospaprika
1 üveg házi lecsó :)


Galuska: 
Összekeverem a hozzávalókat, annyi vizet adok hozzá, hogy jól szaggatható legyen. Forrásban lévő vízbe beleszaggatom, amikor feljöttek, még kicsit várok, majd kiszedem őket. Egy kis szőlőmagolajjal locsoltam meg, hogy ne tapadjon össze.

Pörkölt:
Csontos karajt vettem, teljesen megszabadítottam mindentől, a csontból másnap jó kis erőleves lett sok zöldséggel. :) Tehát a megszabadított tiszta husit felkockáztam, hagymát megpucoltam, felaprítottam. A bográcsba öntöttem egy kis olívaolajat, azon megpirítottam a hagymát, majd rákerült a hús. Fűszerek, és jó negyed óra után a lecsó. Bő másfél óra főzés után rászedtük a tönkölygaluskára, kis tejföllel és csemege uborkával fogyasztottuk. :) 

Mákos-ribizlis liszt nélkül


Hozzávalók: 

6 tojás fehérje
1 egész tojás
18 dkg xilit
20 dkg darált mák
csipet só
pici 1,5%os tej 
1 tk sütőpor
5 dkg olvasztott/puha kókusz zsír
diabetikus lekvár
3/4 bögre fagyasztott ribizli


Először egy tojás sárgáját habosra verek 6 dkg xilitel, majd hozzáadom a mákot, a csipet sót, és a sütőport. Ezek után teszem bele a kókuszzsírt, majd egy egész kevés (kb. 3 ek) tejet. 
A már meglévő tojásfehérjémhez teszek még három tojás fehérjét, habbá verem, majd hozzá adok 6 dkg xilitet. A kemény habot összekeverem a masszával, végül a ribizlivel (csináltam málnás verziót is, az is pot ilyen jó lett). :) 
Előmelegített sütőben 20-30 percig sütöm (tepsi méret ezáltal tészta vastagság függvénye). 
Kiveszem a tésztát, megkenem diabetikus lekvárral (én szamócát használtam a ribizlis és a málnás változathoz is). Felverem a maradék három tojás fehérjét, ahhz is adok 6 dkg xilitet, rákenem a süti tetejére, és visszateszem a sütőbe még 10-15 percre.  
(Figyelem: a süti igen jól megdolgozza az emésztést, szóval csak csínján. :D Vagy bátran, ha épp amúgy is rásegítésre lenne szükség...) :D :D :D

2013. május 1., szerda

Almaszósz


Hozzávalók:

6 db alma
7+1 dl víz
15 dkg xilit
1 mk őrölt fahéj
1 mk őrölt szegfűszeg
fél cs. vaníliás pudingpor

15 dkg xilitet elkezdem melegíteni 7 dl vízzel. Közben beleszórom a fahéjat és a szegfűszeget, majd nekilátok az almák pucolásának, darabolásának. Mikor felforr a lé, beleszórom az almát, azzal is felforralom, közben kikeverem a fél csomag főzős pudingport 1 dl vízzel. Azt is belekeverem, addig főzöm, amíg besűrűsödik, majd leveszem, kihűtöm, és fogyasztom. :) Nyáron kiváló frissítő... :)
Másik alternatíva lehet a sűrítésre a pudingpor helyett a jól ismert tejföl-liszt habarás. A múltkor úgy készítettem, azzal is finom. 5 ek zsírszegény tejfölt kikevertem 3 ek zabpehelyliszttel. Ugyanolyan jó az eredmény. :)