2011. február 6., vasárnap

Cukkini krémleves

6 személy részére


4 db cukkini (közepes méretűek)
1 kis fej vöröshagyma
2 ek olivaolaj
só, bors, foghagymagranulátum
2 húsleves kocka
1/4 zellergumó (nem muszáj, de nekem volt kimaradt)
1,5 dl zsírszegény tejszín





A hagymát apróra szelve megfuttatom az olajon. Ehhez teszem a kis kockára vágott cukkinit (és a szintén apróra kockázott zellert) sózom-borsozom-fokhagymázom és picit "pörkölöm" őket, sztem így jobb íze lesz. Közben forralok 1,5 l vizet a vízforralóban (gyorsítás kedvéért) és felöntöm a levest. Ekkor adom hozzá a 2 leveskockát, és puhára főzöm benne a zöldségeket. Mikor megpuhultak, botmixerrel pépesítem, megkóstomom, esetlegesen utánaízesítek. Ha kész, felöntöm egy kis tejszínnel, összeforram és kész. Pirított kenyérkockával vagy napraforgómaggal is tálalható.

2011. február 5., szombat

Krémes light :D



A tésztához:
7 tojás sárgája
20 dkg xilit
20 dkg liszt (én 130 g zabpehely-, 70 g fehér tönkölylisztet hasztánltam) 
1 cs sütőpor
2 ek holland kakaó
13 ek víz




A krémhez:
7 tojás fehérje
7-10 ek xilit
2 cs vaníliás pudingpor
6 dl víz

A tetejére:
1 kis dobozos hulala
reszelt étcsokoládé

A tojás sárgáját kikeverem a xilittel, a vízzel, majd hozzádolgozom a sütőporos lisztet és a kakaót. Közepes lángon (kb 180 fok) kb. 20 percig sütöm. (A tepsi mérete: 27 x 37 cm.) A tojás fehérjét a cukorral kemény habbá verem. A pudingport a vízzel simára keverem, és felfőzöm. Még forrón összekeverem habbal és a tészta tetejére kenem. További 10-15 percig szintén közepes hőmérsékletű sütőben sütjük. Végül hagyjuk teljesen kihűlni. A tejszínt kemény habbá verem, és a teljesen kihűlt süteményre kenem. Reszelt étcsokival megszórom. 

Guacamole (avokádókrém)


1 db érett avokádó
2 gerezd fokhagyma
1,5 dl tejföl
fél fej vöröshagyma
bors

Az avokádót meghámozom, majd villával összetöröm. Ehhez adom a többi hozzávalót. Ha pépesebben szeretjük, lehet turmixgéppel rásegíteni. Mi friss stanglival ettük, de pirítóshoz is kiváló. 

Pudingos párna

1 cs teljes kiőrlésű tönköly leveles tészta
1 cs pudingor (ízlés szerint)
3 ek xilit
4 dl tej
1 db tojás

A pudingot a szokásos módom megfőzöm, majd a tésztát kinyújtom. Téglalap alapú részekre vágom, a téglalap egyik felét becsíkozom pizzavágóval, majd a nem csíkozott részre teszek a pudingból. A széleit a tojással megkenem, úgy hajtom rá a tetejét. Előremelegített sütőben 180 fokon nagyjából 30 perc alatt megsütöm (aranybarnára). 

Mediterrán csirke



70 dkg csirkemell
fél cs. mediterrán zöldségmix
2 dl tejföl
1-2 ek olívaolaj
1 fej vöröshagyma
2 tk bazsalikom
2 tk oregano
só, bors

Az olívaolajon megdinsztelem a hagymát, majd megpirítom rajta a felkockázott csirkemellet. Sózom, borsozom. A tejfölt összekeverem a fűszerekkel, ráöntöm a húsra, majd a zöldségeket is hozzáteszem. Lassú tűzön fedő alatt megpárolom a zöldségeket is. Rizzsel tálaltam. 

Hamburger



500 g darálthús
1 közepes fej vöröshagyma
olívaolaj
1/2 kk őrölt kömény
1/2 kk őrölt koriandermag
1/2 kk fűszerpaprika
frissen őrölt fekete bors
Az olívaolajon megdinsztelem a hagymát, majd a húst összekeverem a fűszerekkel, a hagymával, pogácsát formálok belőle, és megsütöm. Közben a stangli receptje alapján elkészítem a bucikat (négy darab jött ki) a tetejükre szezámmagot szórtam. Mikor minden kész volt, a bucikat félbevágtam, belekerültek a húspogácsák, paradicsom, uborka, lilahagyma, csalamádé, ketchup, majonéz, mustár (ízlés szerint) sajt. 

Krumpli lasagne

4 db nagyobb burgonya
70 dkg darált hús
1 nagyobb szál póréhagyma
1 fej kaliforniai paprika
145 g paradicsompüré
1 ek ketchup
1 ek csemege pirosarany
3 tk bazsalikom
2-3 ek olívaolaj
sajt
só, bors

A krumplikat felteszem főni, de ne főjenek túl, hogy ne essenek szét. Közben az olívaolajon megdinsztelem a karikára szelt póréhagymát, majd a húst megsütöm rajta. Sózom, borsozom. A paradicsompüréhez hozzáadom a bazsalikomot, ketchupot, pirosaranyat, azt is kicsit sózom, borsozom, majd ráöntöm a húsra és összerottyantom. A megfőtt krumplit felszelem, közé teszem a húst, kis sajtot, majd a tetejére még egy nagyobb adag sajtot. 180 fokon sütöm még 10-15 percig (a krumpli főttségétől függően). A végén kicsit rá is lehet grillezni, hogy igazán rápiruljon. Mivel nekem a krumpli szétesős volt, csináltam 'szendvicset' is. Egy szelet krumpli, rá a hús, rá a sajt. Nekem ez jobban ízlett. :)


Narancsos túrótorta

megj: egyik kedvenc, és ebben a formában sütve még jobban is mutat :)
megj2: nyáron, mikor nincs narancs, 1oo%-os narancslével is elkészíthető, úgy is finom, persze gyümölccsel az igazi!

1 kg túró
csipetnyi só
12 dkg vaj (én light margarint használtam)
5 dkg xilit + 1o dkg fruktóz
3 tojás
1 cs. főzős vaníliás pudingbpor
1/2 cs. sütőpor
7 dkg zabkorpa
1 alma
3 narancs
1o dkg cukrozott narancshéj (simát szoktam bele tenni, de most elmaradt)

sütés után, fogyasztás előtt

A túrót szitán áttöröm, majd a margarinnal, édesítőkkel, csipet sóval és a tojássárgákkal robotgéppel jól összedolgozom. Hozzáadom a pudingport, a sütőport, a zabkorpát, elvekevem, majd belereszelem a meghámozott almát. Vagy 2 narancs levét kifacsarva, 3-at pedig felkockázva hozzáadom, de jelen alkalommal 2 narancsot kockáztam és mivel volt 1oo%-os narancslevem, egy kb fél decit se tettem hozzá, és a harmadik narancsot inkább megettem :). Vigyázni kell a lével nagyn, nehogy eláztassa a tortát, inkább kevesebbet... Végül a tojásfehérjékből kemény habot verek egy csipet sóval, ezt is beleforgatjuk a masszába. Mivel szilikon formát használtam, simán csak beleöntöttem a "tésztát", ha ilyen nincs, akkor kivajazott, kizabkorpázott formába kell önteni. Előmelegített sütőben, 2oo fokon 5o percig kell sütni elvileg, no én az 5o-en felül még plusz 2o-25 percig sütöttem, mert a tűpróba erre késztetett. Azt is hozzáteszem, h. más is sült a sütőben, tehát ennek függvénye az időtartam. Fontos, h. a kikapcsolt sütőben hagyjuk kihűlni, majd én még később a kőre is letettem egy órára, mielőtt kiborítottam volna.
diétás lekvárral is szervírozható

Mexikói serpenyős bab

4 fő részére

megj1: ez itt Mimi receptjének újragondolása :)
megj2: vigyázat, csípős!
 
25 dkg darált marha/sertéshús (sütési időnél és sertéssel kalkuláltam, marhánál ez biztos több)
1o dkg zabfasírt por (magyarosat használtam, de bármi jó)
1 kis fej vöröshagyma apróra vágva
1 tojássárgája
só, bors
2 ek worcestershire-szósz
3 ek olivaolaj
ismét 3 ek olivaolaj
4 hámozott paradicsom (nekem olasz darabolt konzerv volt otthon, beletettem mindet)
1 kis fej vöröshagyma apróra vágva
400 g kidney bab konzerv
1 konzerv kukorica
2 zöld, kimagozot pepperóni (nekem most jalapeno volt otthon, abból használtam kb. 15 karikát)
1 kockára vágott kápia paprika,
1 kh chilipaprika por (én chili szószt használtam, néhány cseppet)
1ek közepesen csípős mustár,
3 ek apróra vagdalt petrezselyem (én ezt le is hagytam)

Kicsit szerettem volna lazítani a húson, ezért is hazsnáltam zabfasírtot hozzá, nyilván ha valaki csak hússal akarja, akkor annyival többet tegyen bele. A húst összegyúrtam a fasírtporral, hozzáadtam néhány kanál vizet, a tojássárgáját és formázgahó állagúra gyúrtam. Közben worcestershire szósszal locsolgattam, (lehet több is ment bele mint 2 ek, mert én szeretem :) majd jött a bors és picit utánsóztam. Ebből kis fasírtlepényeket formáztam, amit - mivel nem akartam bő olajban sütni - az olivával kikent tepsire helyeztem, majd a végén minden megfordítottam, így mindkét oldala olajos lett, de nem tocsogott benne. Ezt a már meleg 2oo fokos sütőbe tettem - épp sült bent más - és 25 percig az egyik oldalán, majd további 4 percig a másik oldalán készre sütöttem.

Amíg a hús sült, készítettem a többit. Serpenyőben, olajon megpirítottam kissé a hagymát, ehhez adtam aparadicsomokat, a konzerv levével együtt, majd hozzákevertem a babot, a kukoricát, az erőspaprikát és a kápiát. Ezeket kb. 1o percig főztem, majd hozzátettem a pár csepp csiliszószt, megsóztam az egészet, végül hozzáadtam a mustárat. Néhány másodperc múlva, pedig kikapcsoltam az egészt. A húslepényeket beleforgattam a színes zöldségmártásba és jóízűen hozzálláttam :) nekem egyik örök kedvenc. Ha valaki nem szereti a csípőset vagy gyerekek esetében, nyilván kihagyhatóak az erős elemek: erős paprika és a chili por vagy chili szósz, gondolom akkor jóíz az étel! Ha valaki pedig nagyon szereti az igazán erőset, akkor ne sajnálja belőle a paprikát és a chilit!

Arriba! :)

Csőben sült zöldbab

megj: igen, ez a levesből kimaradt másik fél kg, kellett vele kezdenem valamit :)
sütőből kivéve


1/2 kg zöldbab (mirelit)
1 doboz félzsíros tejföl
2 tojás
só, bors, fokhagyma granulátum
kevés sajt a tetejére


formából kiborítva tálaltam (talán meg is fordítható h. a sajt legyen fent)
tálalási javaslat: lecsós szűzpecsenyével
Mivel a levessel együtt megfőztem a zöldbabot, így innem már könnyű dolgom volt. (ha valaki nem tudja miről van szó, a mirelit zöldbabot 2 ek olivaolajon és egy fél, apróra vágott hagymán megfuttatom, majd sózom és felöntöm annyi vízzel h. ellepje, megfőzöm, utána lecsepegetem) Mivel nem akartam kenegetni, szilikon tálba tettem a zöldbabot, és ezt öntöttem nyakon a következő öntettel: 2 tojás fehérjét kemény habbá vertem egy csipet sóval, villával ehhez kevertem a sárgáját, ill. a tejfölt.
Sóztam, borsoztam, fokhagymáztam. Mivel a sütő amúgy is ment, kb. 12 perc alatt meg is sült (egyébként 2oo fokon és légkeverésen ment a sütő, de süti volt fölötte, tehát önmagában elég a kisebb hőfok és talán kevesebb idő). Ekkor még megszórtam sajttal a tetejét, és 2 percre visszadobtam. Köretnek is kiváló, ill. vegáknak remek főétel, ezért is került ebbe a kategóriába.

Zöldbab leves

6 személyre

1/2 kg zöldbab (ilyenkor mirelit)
4 ek olivaolaj
1 nagy fej vöröshagyma

1 ek zabpehelyliszt
1 tk pirospaprika
1 dobooz félzsíros tejföl (kék)
petrezselyem
tálaláshoz alma-, v. egyéb ecet

2 ek olajon a hagyma felét felkockázva megfuttatom, ebbe teszem a zöldbabot, picit együtt is "pörkölöm", sózom, majd felöntöm kb 1,5 l vízzel (ki milyen hosszú lével szereti), én szeretem előtte felforralni, h. gyorsabb legyen a dolog. Utánsózom. Amíg a zöldbab megfő, elkészítem a rántást. 2 ek olajon megfuttatom a lisztet, ebbe teszem a hagyma másik felét, szintén apróra felkockázva, folyamatosan kevergetem, majd fél perc után a tűzről félrehúzom és beleszórom a paprikát, elkeverem és felöntöm kb. fél dl hideg vízzel, majd folyamatosan kevergetve - nehogy csomós legyen - visszateszem összeforralni. Ha kész, lehúzom a tűzről és ha már a bab is megpuhult, hozzáadom a leveshez és jól elkeverem, megvárom, míg összeforr. Közben a tejfölhöz keverem az ízlés szerinti petrezselymet (1-2 ek) és ezt is a leveshez adom, jól elkeverem h. ne legyen csomós (érdemes megkóstolni, szükség szerint utánsózni). Egyet forralok rajta, és már kész is. Tálaláskor ecettel a legjobb.

Vitaminsaláta télvíz idején

megj: képen látható nagy mennyiséghez

1 kg sárgarépa
1 érett, egész ananász
1 ek méz
1 dl 1oo%-os narancslé
citromlé

A répát megpucolom, lereszelem. Meglocsolom citromlével és nyakonöntöm 1-2 ek. mézzel, ízlés szerint. Ezután a meghámozott anantászt felkockázva a többihez adom. (nyivlán konzerv is használható, de én azt nem szeretem annyira, és sok is benne a cukor...) Hogy legyen picit leve, narancslevet öntöttem hozzá. Érdemes állni hagyni pár órát (hűtőben), h. az ízek összeérjenek. Ínyencek durvára vágott dióval is megszórhatják. Igazán finom, és valóban vitamimbomba!

Sztrapacsaka - light :)

1 kiadós férfi adag (avagy 2 női:)


3 ek tk tönkölyliszt
4 ek zabpehelyliszt
6 ek víz
1 tojás
1tk só
3 ek natúr joghurt
3 ek olivaolaj
1 fej vöröshagyma
3 szelet sonka
5 dkg juhtúró (brynza)
tejföl


A lisztekből, vízből, tojásból, sóból, joghurtból galuskatésztát keverek. (A joghurttól könnyebb lesz). Itt azért nézni kell az állagot, lehet h. a fentieknél picit kevesebb-több kell bele, m. én is úgy adogattam hozzá folyamatosan, mikor láttam h. még mindig lágy. Érdemes állni hagyni egy kb. negyed órát, közben egy fazékban vizet forralunk. A hagymát megpucoljuk, csíkokra szeljük, azokat pedig hosszában három felé vágunk. Ezt megfuttatjuk olajon pici sóval, majd a felkockázott sonkát és hozzá adjuk, együtt pirítjuk. Mikor a víz forr, sót-olajat teszünk bele, és galuskaszaggatóval kiszaggatjuk a forró vízbe a galuskát - közben mindig keverve egyet a már vízben levőkön, nehogy összecsomósodjon. Mikor végeztünk a szaggatással, kb. 5 perc alatt készre főzzük, majd szűrön lecsöpögtetjük, majd a serpenyőben lévő hagymához-sonkához öntjük. Én még itt is pirítottam 1-2 percet közösen. Ekkor tányérra tesszük, a brynza-t elmorzsoljuk rajta és ízlés szerinti tejfölmennyiséggel tálaljuk. Eszméletlen fincsi! :) 

megj: a fele galuskát lefagyasztottam, tehát kb. dupla ennyi galuska lett a fentiekből. Gondolom krumplival is kiváló, de nekem nem hiányzott belőle sem az íz, sem a hozzá kapcsolódó plusz kalória :)

almás-fahéjas-diós muffin

12 darabhoz:
megj: a "cup" angolszász mértékegység kb. 2 dl-es csészével-pohárral - ennél a receptnél - kiváltható

 2 cup liszt (én 1 cup tk.tönkölyt használtam, a 2. cup-ot meg vegyítettem: zabpelyhet, zabpehely-lisztet, búzakorpát, mert szerettem volna, ha nem olyan sűrű. Működött! Természetesen ez szabadon variálható)
1tk sütőpor
1tk szódabikarbóna
csipet só
1 alma reszelve
1 tojás
5 dkg light margarin
3/4 cup natúr joghurt
fahéj
1 púpos ek. xilit
1 púpos ek. fruktóz (nyilván az édesítő szabadon varálható, több is hozzá adható ízlés szerint)
1 marák durvára vágott dió
diabetikus lekvár



A lisztféléket a sütőporral, szódabikarbónával, sóval, fahéjjal, édesítőkkel elkeverem. A margarint picit felmelegítem (vigyázat, érdemes letakarni, és odafigyelni rá, mert elég nagyokat durrant a víztartalma miatt) és a tojással kikeverem, majd a liszthez adom. Ezután jöhet hozzá a joghurt, végül a meghámozott, lereszelt almát keverem hozzá. Erre szórom a diót, jól összekeverem, a muffin formákba halmozom. Közepébe pici mélyedést vájok, és lekvárpöttyöket teszek bele (nekem vörös-, és feketeáfonya volt otthon). 2oo fokon előmelegített sütőben, légkeverésen kb. 2o percig - ill. tűpróbáig - sütöttem. 
Szépen feljött, jól átsült és nekem nagyon ízlett! :)