2010. december 26., vasárnap

Mediterrán szűzpecsenye

Ezt a receptet a fantáziám ill. a hűtő tartalma kreálta, és az ebédvendégeink nevezték el :) Íme:


5o dkg szűzpecsenye
2,5 dl fehérbor
só, durvára vágott színesbors
2 kápia paprika
1 vöröshagyma
5-6 gerezd fokhagyma (+ kis fokhagyma granulátum)
3 kanál olivaolaj
1 cukkini
2 marék zöld olivabogyó
1 közepes fej brokkoli

A húst vékony csíkokra szeltem, közben az olivaolajon megpároltam az apróra kockázott vöröshagymát, majd a húst ezen kezdtem párolni, miután sóztam-borsoztam. Már mikor levet eresztett, belepréseltem a fokhagymát (ez azért fontos h. a f.hagyma ne égjen meg), hozzáöntöttem a fehérbort és fedő alatt a serpenyőben majdnem készre pároltam. Közben a brokkolit rózsáira szedtem, és sós vízben nem egészen készre főztem. Mikor a hús már majdnem kész lett, beletettem a felkockázott paprikát és cukkinit, együtt párolódtak, míg a hús teljesen jó nem lett (fontos kostolni, ha kell érdemes utána fűszerezni). Legvégül a hosszant négybe szelt olivabogyókat és a megfőtt, szintén hosszant felvágott brokkoli rózsákat is a serpenyőbe tettem és néhány percig - takarék lángon - együtt párolódtak h. az ízek összeérjenek.

megj: Elvileg a töltött káposzta, borjúpörkölt, kacsasült mellé készült könnyedebb alternatívának a karácsony másnapi ebéd-asztalra, de igen meglepődtem, mikor a 9 fős asztaltársaságból 7-en ezzel kedték a szedést, és ízlett nekik :) Lehet önmagában v. rizzsel szervírozni.

Almás pite vaníia habbal

 Pite szelet

 Sütés előtti állapot
Sütés után, habbal

tészta:
25 dkg fehér tönkölybúzaliszt
5 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
csipet só
15 dkg margarin
10 dkg xilit
töltelék:
70 dkg hámozott, felkockázott alma
4 ek xilit
1 kávéskanál őrölt fahéj
vanília hab:
1 cs főzős vaníiás pudingpor
0,5 l tej
4 ek xilit
2 dl tejszín

Először összeállítom a tésztát. Én light margarint használtam, és az vizesebb, úgyhogy más nem kellett hozzá. Az eredeti receptben rendes margarint ír, ahhoz kell egy kis víz, hogy kemény, de nem ragadós tésztát kapjunk. Mikor ez kész, kinyújtjuk akkorára, hogy a sütőformában 3 cm-es peremet is hagyjunk rá. A töltelékhez valókat is összekeverjük, és ráhalmozzuk a tésztaágyra. 180 fokon 35-40 percig sütjük. Én hőlégkeverésre állítottam, de a tetején az almák kicsit megszáradtak. Innen jött az ötlet a vanília habra. :) És milyen szerencse, mert azt hiszem nélküle nem lett volna ennyire finom. A habot pedig egész egyszerűen úgy csináltam, hogy megfőztem a pudingot, majd hozzáadtam a felvert habot. Végül rákentem a megsült, és kellőképp lehűlt pitére. Nagyon jól sikerült. :) 

Gesztenyefelfújt csokoládéval

A képen látható mennyiséghez:

50 dkg gesztenyemassza
5 dkg Xilit
3 dkg Fruktóz
6 tojás
20 dkg étcsoki
1/2 dl rum (én meggylét használtam és kis aromát - kapható természetes is)
néhány szem meggy (ha van otthon)
növényi tejszínhab

A tojásokat szétválasztom, a fehérjéből kemény habot verek (csipetnyi sóval). A Xilitet - fruktózt porrá darálom és felverem a tojások sárgájával, és az áttört gesztenyepüréhez keverem (eddig lehet robotgéppel). Ehhez keverem óvatosan (kézi habkeverővel) a tojásfehérjét. Az így kapott masszát tűzálló tálkákba helyezem (nekem egy nagy volt így abba tettem az egészet). Gőz fölött megolvasztottam a csokoládét és ekkor kell a rumot (vagy a saját készítésű meggylevet + rum/aromát) hozzákeverni. Az így kapott csokikrémet belecsorgattam a tál(kák) közepébe, végén rádobtam néhány szem meggyet. Előmelegített sütőben 190 fokon, ha kis tálkákról beszélünk 20 percig, az egybe nagyot k. 45 percig, ill. tűpróbáig sütöttem úgy, hogy a suflé-tálat tepsibe helyzetem, amibe frissen forralt vizet öntöttem kb. 2-3 cm magasan (fontos h. gőzben süljön!). Tálaláskor növényi tejszínhabbal tálaltam.

megj: elnézést a "csúnya" képért, de talán önmagáért beszél, h. akkor kaptam észbe, mikor már csak egy adag maradt a tálban, ill. egyik családtag fél adagját tudtam még lekattintani! :) Ugyanakkor talán így könnyebb elképzelni, h. a csoki lesüllyed a tál aljára, a gesztenyemassza meg átsül, tálalásnál ezért fontos h. mindenkinek jusson mindenből :)

2010. december 25., szombat

:)
Fogadjátok
 tőlünk szeretettel 
azokat a recepteket, ötleteket, 
amiket
 itt olvashattok majd. Célunk, hogy 
olyan ételeket tegyünk közzé, amiket az 
egészséges életmódba beilleszthetőnek tartunk. 
Ahogy
 láthatjátok, felül vannak a kategóriák, azokon belül csak az 
ételek neve, amire rákattintva megtaláljátok a recepteket. Szívesen vesszük 
az észrevételeket, megjegyzéseket, ötleteket. 
Kívánunk nektek 
mi is további kellemes ünnepeket! 

Répatorta




30 dkg reszelt répa
20 dkg tk tönkölybúzaliszt
1 tk szódabikarbóna
20 dkg xilit
2 tk fahéj
1 tk szerecsendió
2 tojás
10 dkg dió (én durvára szoktam vágni)

krém:
150 g natúr sajtkrém
10 dkg xilit
1 tk reszelt citromhéj
4 ek vaj (én light margarint használtam)

A hozzávalókat összekeverem, és hőlégkeverésen 200 fokon nagyjából 25 perc alatt készre sütöm. 
A sajtkrémhez először a sajtot keverem habosra a cukorral, majd nagyon óvatosan adagolom hozzá a vajat. Végül a citromhéjjal ízesítem. Amikor a torta kihűlt, rákenem a tetejére. 

Banánleves


1 cs vaníliás pudingpor
5 ek xilit
1,5 l tej
4-5 banán

Régen mindig főzés nélküli pudingporból csináltam, de most kivételesen nem volt itthon, úgyhogy maradt a főzős. Ezzel is ugyanolyan finom lett.
Tehát elkészítettem a pudingot a szokásos módon, fél liter tejjel, aztán felhigítottam a többivel. A banánt felkarikáztam, majd beletettem. Ha valaki szereti, lehet rá tejszínhab galuskákat tenni. Bármilyen gyümölccsel készíthető, gyakorlatilag öt perc alatt kész. 

Zacskós hús




1,5 kg hártyázott karaj
2 kg krumpli
3-4 fej vörös és lilahagyma vegyesen
kevés olaj
fokhagyma

bors

Mivel ez a hús igen sovány, és az elkészítéshez szinte alig kell olaj, ezt is egészségesnek tartjuk. :)
A karajt fél centinként igen mélyen barázdáljuk. A barázdák közé szórjuk a sót-borsot, valamint a fokhagyma is ide kerül.
A zacskó aljára nagyon kevés olajra rákarikázzuk a hagymát, majd tetszés szerint a krumplit. Megsózzuk, összerázzuk. Ennek a tetejére kerül a fűszerezett hús. 2,5- 3 órán át 160 fokon hőlégkeverésen sütjük.

Lasagne


Tészta
150 g tk tönkölybúzaliszt
2 tojás

Hús
0,5 kg darált hús
1 fej vöröshagyma
paradicsom püré
oregano
só bors

Besamel
2 ek vaj/margarin
2 ek liszt (ehhez zabpehely lisztet szoktam használni)
0,5 l tej
1 mk szerecsendió
bors

sok sajt (30-40 dkg)

Először elkészítem a tésztát, és kinyújtom akkorára, hogy négy rétegben le tudjam fektetni a tepsibe. 
Ezek után készítem a besamelt. A vajon lassú tűzön megpirítom a lisztet, majd fokozatosan felengedem a tejjel, végül fűszerezem ízlés szerint.
A húst a kövekezőképp készítem: az olajon megüvegesítem a hagymát, majd megpirítom rajta a húst. A végén ráöntöm a sóval-borssal-oregánóval fűszerezett paradicsom pürét. 
A tepsi aljára besamelt teszek. Arra jön az első réteg tészta. Rászedem a hús egyharmadát, reszelek rá sajtot, majd ismét besamel. Arra kerül a következő réteg tészta, és ezt ismétlem. A végén besamel mártás, és annak a tetejére is jó sok reszelt sajt. 170 fokon szoktam jó 30 percet sütni. (Nekem sajnos most nem sikerült jó sajtot vennem, ezért ilyen szálas maradt, nem olvadt össze. De az igazi akkor, amikor teljesen szétfolyik rajta...)

Zöldséges hal

4 személy részére:
fél kg tengeri hal (én a Pangasius-ra szavazok:)
2 ek. olivaolaj
1 fej vöröshagyma
2-3 sárgarépa (nekem 3 vékony volt épp)
20 dkg zöldborsó
20 dkg kukorica
néhány ág friss rozmaring
fokhagyma granulátum
só, fehérbors
citrombors, színesbors
3 tojás
10 dkg füstölt sajt
kevés parmezán a tetejére

A halakat sós vízben megfőzöm, a víz lobogásától számított max. 3 percig, majd kiszedem és tányéron csöpögtetem. Az apró kockára szelt vöröshagymát az olivaolajon megpárolom kevés sóval, majd a sárgarépát karikára szelve hozzá adom, és fedő alatt párolom (ha szükséges nagyon kevés vizet hozzá adok). Néhány perc múlva a borsót és kukoricát is hozzáadom, sózom, és a rozmaring ágacskákat is elhelyezem a serpanyőben, fedő alatt készre párolom őket. A halat közben mindkét oldalán megszórom mind a citromborssal, mind pedig nagyon kevés színes borssal - ebből már csak az egyik oldalára teszek. Jénai tálat kiolajozok, elhelyezem a zöldséges ragu felét az alján, majd a 4 szelet halat ráteszem, erre jön a zöldség másik fele.  A tojást szétválasztom, a fehérjéből kemény habot verek, sózom-borsozom, majd a srágáját is hozzákeverem óvatosan, valamint a lereszelt füstölt sajtot. Ezt a zöldség tetejére halmozom, és 180 fokon összesütöm fedő (vagy fólia) alatt, majd az utolsó 5 percre leveszem róla a fedőt, és megszórom parmezánnal. Kikapcsolom mikor a teteje szép barna és ropogós. Nálunk ez lett a karácsonyi rántott hal alternatívája, és igen bevállt! :) Én köret nélkül ettem, a fiú családtagok azonban elbírtak még egy kis rizst mellé.

2010. december 24., péntek

Fetás-olivás muffin

12 darabhoz:

2 bögre zabpehelyliszt
3 tk sütőpor
5 dkg margarin
1 tojás
1 kk. só
3/4 bögre tej
1o dkg feta sajt
1 bögre olivabogyó
1 tk rozmaring (ha frissen szedett, úgy még jobb)

A lisztet a sütőporral elkeverem, sót beleteszem. A margarint megolvasztom és kikeverem a tojással. A vajas masszát, a tejet, a felkockázott fetát és olivabogyót, valamint a rozmaringot a liszthez adom, és óvatosan összekeverem őket.
A tésztát a kivajazott formákba kanalazom (nekem szilikon van, így csak simán teleteszem) és 190 fokon 20-25 percig - ill. tűpróbáig - sütöm.

Túrós-sajtos ropogtató

A képen látható mennyiséghez:
1o dkg túró
7,5 dkg margarin
12,5 dkg telj, kiörlésű tönkölyliszt
1 kk. só
1 tojás
sajt a tetejére szóráshoz
A túrót összekeverem a margarinnal, majd hozzáadom a lisztet, sót, végül a tojást (én nem egészen egy tojást tettem bele, a fehérjéből lecsíptem kicsit, így lehet ha belemegy az egész, kell hozzátenni még lisztet). Jól kigyúrjuk az egészet, majd kb. 3 mm-re nyújtjuk a tésztát, 1 cm csíkokra szeljük, majd hosszában pedig 5-8 cm-re. Végül jól megszórjuk sajttal, és sütőpapíros tepsikbe helyezzük, előmelegített sütőben, 180 fokon készre sütjük. (néhány perc)

2010. december 22., szerda

krémsajtos-zöldséges tonhal

1 konzerv tonhaltörzs
1 cukkini
1 vöröshagyma
darabka póréhagyma
1 kápia paprika
fél doboz (1oog) natúr krémsajt
fűszerek: fokhagymagranulátum, fehérbors, só
1 ek olivaolaj
Az olajon megpárolom a v.hagymát, majd hozzáadom a felkockázott cukkinit, paprikát, póréhagymát. Fűszerezem. Ha szükséges a párolás végett egy kicsi vizet öntök alá. Mikor félig kész, hozzáadom a lecsöpögtetett villával széttördelt tonhalat, és együtt párolom tovább. Mikor kész, összekeverem a krésmsajttal, és összeforralom. Én teljes kiörlésű ropogóssal ettem, ill. a tetejére kis parmezánt szeltem (tömb volt otthon) nagyon fini lett, a hugom is kunyizott belőle - az pedig ritka... :)

2010. december 19., vasárnap

Omlett (sajtos-sonkás)

1 adag:
2 tojás
2 ek. telj.kiörl.tönkölyliszt
1 tk oregánó
csipet só
"töltelék" (pl. sonka, sajt)
zöldség (ízlés szerint)
zöldségek ráhalmozva
zöldségek köretként

A tojás fehérjét kemény habbá verem, majd hozzáadom a sót, lisztet, sárgáját, oregánót, és ezeket már kézi habverővel óvatosan elegyítem, nehogy a hab összetörjön. Fél kanál olivaolajjal kikent meleg serpenyőbe elterítem a masszát, mikor az egyik oldala jól átsült, óvatosan, egy mozdulattal megfordítom, és megsütöm a másik felét is. Még mielőtt ez az oldal kész lenne, már bele teszem a tölteléket, ami jelen esetben pulykasonka és sajt volt, majd félbehajtom még a serpenyőben az omlettet és úgy is melegítem még kicsit, akár fedő alatt, így minden átmelegszik-megolvad. Zöldségekkel - itt: kápia paprika+póréhagyma) tálalom.

Sütőtök-krémleves

6 főre bőséges:
1 kg (1,20) sütőtök (meghámozva, kikaparva, felkockázva)
2 ek. olivaolaj
só, fehérbors, szerecsendió, gyömbér, curry
6-7 dl víz
2 leveskocka
1-1,5 dl tejszín

Az olajon megpirítom a tököt, majd sózom-borsozom és fedő alatt puhára párolom (ha nincs már benne elég nedvesség valamennyi vizet - pl. fél pohár - öntök hozzá). A vége felé ízlés szerint a fenti fűszerekkel ízesítem. Ha kellőképpen puha, vagy kimerek belőle két merőkanálnyi tök-kockát, vagy ha túlfőtt hagyom és rúdmixerrel pépesítem. Ekkor hozzáöntöm a vízet és beleteszem a 2 leveskockát. Ha összeforrt, beleöntöm a tejszínt (ha kell ízesítem még fűszerekkel). Tálaláskor mindenféle magvakat lehet a tetejére szórni (pl. napraforgó, tökmag, szezámmag)

2010. december 16., csütörtök

Karácsonyi beigli







50 dkg liszt (ehhez nem teljes kiőrlésűt, hanem tönkölybúza fehérlisztet használtam)
1 porélesztő (vagy 2 dkg rendes élesztő)
25 dkg margarin
2 tojás sárgája
5 dkg xilit
1 dl tej
csipet só

a kenéshez 1-2 tojás

töltelék:
300 g dió
200 g méz
fahéj
reszelt citromhéj
nagyon kevés víz (hogy kenhető állagú legyen a töltelék)
mehet bele mazsola is, én azt nem szeretem... :) (ínyencek előző nap rumba áztathatják a mazsolát)


Először a porélesztős lisztben elmorzsolom a margarint (ha rendes élesztő kerül bele, azt sem kell felfuttatni, csak felolvasztani a tejben), majd hozzáadom a tojássárgáját, tejet, cukrot, sót. Közepesen kemény tésztát gyúrok belőle, három gombócot formálok belőle, és zacskóban, vagy fóliában beteszem a hűtőbe egy fél órára. Közben elkészítem a tölteléket (gyakolratilag összekeverem a darált diót a többi hozzávalóval). Az eredeti receptben a töltelékhez csak 5 dkg méz kellett volna, és 12 dkg cukor 1 dl vízzel. Én viszont a cukrot ki akartam hagyni teljes egészében, és gondoltam, kihelyettesítem mézzel. :) Kinyújtom nagyjából 20x30 centi méretűre, egyenletesen elolszlatom rajta a tölteléket, feltekerem, megkenem tojással, majd 180 fokon megsütöm. Nekem hőlégkeverésen 30 perc kellett neki. 
A megkenős részt azért írtam felületesen, mert bővebb kifejtést szánok neki. Nekem ez volt az első beiglim, és ízre nagyon finom lett, és ugyan a képen nem látszik, de szétrepedt. Utánaolvastam, hogy mit lehet tenni ez ellen. Természetesen szívesen veszünk bármilyen jótanácsot, de leírom, én mit találtam. Az egyik, amit ki fogok próbálni, hogy miután megkentük a tojással, pár órát hűteni kell, akár hűtőben, akár kint a fagyban. A másik, amit írtak, hogy a sárgáját hidegben kell rászárítani, a fehérjét pedig melegben... A lényeg szerintem, hogy mindenképp várjuk meg, amíg a tojás megszárad rajta, és érdemes két réteget kenni. Nem vagyok még nagymester, de hamarosan az leszek remélem, aztán megosztom a saját tapasztalatot is ezen a téren. :)
Ez a verzió saját termésű dióval készült. Így még jóízűbben esszük. :)

Anett: lehet ebben a hideg-meleg dologban valami, mert úgy csináltam, és ez lett az eredmény (a háromból egynek a vége repedt be kb 3 centire):  




Zabkorpás palacsinta





1 l tej
250 g zabkorpa

5 tojás
csipet só
pár csepp folyékony édesítő

Az az igazi, ha a zabkorpát előző este beáztatod a tejbe, és hagyod a hűtőben állni. Legutóbb nekem finom szemű zabkorpát sikerült vennem (szinte por) és azzal többet sikerült sütni, ugyanis jobban felszívta a tejet, úgyhogy tudtam még önteni hozzá. Tehát a tejbe beáztatom a zabkorpát, sütés előtt pedig hozzáteszem a többi hozzávalót is. Sütésnél minden darab előtt kenni kell a sütőt, mert könnyen szakad, kicsit nehéz vele bánni. Fontos az is, hogy jó minőségű palacsintasütőben csináljuk! 
Tölteléknek túrókrémet, pudingot, vagy lekvárt szoktunk beletenni. A túrókrémet és pudingot xilittel készítem, a lekvárt pedig én tettem el saját gyümölcsből. :) Akár vacsorára is nyugodtan ehetjük, büntetés nélkül! A leírt mennyiségből a képen látható darabszám készült (20-25 db).

2010. december 13., hétfő

Diós mikrós

Sütés előtt

Sütés után

Sütés után kiborítva (pótolni kell a lekvárt, mert eléggé felszívódik, de képez magának helyet)

Jó étvágyat!
3 ek zabpehelyliszt
4 ek tej
2 ek olaj
4 ek durvára vágott dió
3 ek xilit
1 ek citromlé
1 tojás
fahéj ízlés szerint
tetejére lekvár pöttyök 

A hozzávalókat a sütésre szánt edényben evőkanállal összekeverem, a végén lekvárpöttyöket teszek rá. (Jelen esetben saját kezűleg xilittel eltett itthon termett eperből készült lekvárt használtam, de szoktam diabetikus lekvárt is használni). 750 watton 7 perc alatt készre sütöm a mikróban!

Mexikói tortilla-tekercs

Tortilla
Hús

Tejföl

Kész!
Jó étvágyat!


500-700 g csirkemell
kevés olaj
mexikói szósz (én a knorr salsát szoktam venni)
30 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
4 ek olaj
1/2 cs. sütőpor
1-2 teáskanál só
víz
tejföl
sajt

Az apróra kockázott csirkemellett az olajon megpirítom, majd hozzáöntöm a mexikói szószt.
A tortilla-hoz összekeverem a lisztet, sütőport, sót, olajat, és annyi vizet adok hozzá, hogy palacsinta állagú tésztát kapjak. Palacsintához hasonló módon kisütöm.
A tortillára ráhalmozom a húst, teszek rá tejfölt és reszelt sajtot ízlés szerint, feltekerem, úgy fordítom, hogy a 'szája' alulra kerüljön.

Karácsonyi koszorú (kuglóf)

Nos, kuglófnak indult, de ahhoz sztem túl lapos, maradjunk a koszorú elnevezésnél, de nagyon finom! :)

2 tojás
3 ek méz (de függ h. milyen, repcével nem lett túl édes, sőt! tehát mehet bele több!)
10 dkg telj.kiörl. tönkölyliszt
10 dkg zabkorpa
1 ek holland kakaópor 
1 cs. sütőpor
csipetnyi só
2 csipetnyi szódabikarbóna
szegfűszeg, fahéj
1 marék durvára vágott dió
apróra szelt citromhéj, narancshéj
stb. (amit még a fantáziád és lelkiismereted :) megneged: pl. csokidarabok, kandírozott gyümölcsök...)

A tojást a mézzel mixerrel jól kikeverem, majd hozzáadom a liszt-korpa keveréket (amibe előzőleg a sütőport, szódabikarbónát, kakaót is elkevertem), beleteszem a csipet sót is és az ízlés szerinti fahéj és szegfűszeg mennyiségeket. A többi hozzávalót (dió, citrushéjak stb.) már kézzel keverem el, majd az egészet a kuglóf formába öntöm (ami nekem szilikon, így semmi zsiradékot nem igényel, nyilván ha csak hagyományos van otthon azt előbb jól ki kell kenni) és előmelegített - légkeveréses - sütőbe 180 fokon kb. 35 percig sütöm (tűpróbával ellenőrzöm).

2010. december 12., vasárnap

Gomba túrópaplanban

fél kg gomba (pl. csiperke)
25 dkg túró
2 ek natúr joghurt
3 ek tejföl
2 tojás
só, citrombors, fokhagymabors, (esetleg színes bors) fokhagyma granulátum

A gombákat alaposan megmostam, mivel nem voltak túl nagyok, nem is szeltem őket fel (persze ha valaki szeretné, tegye bátran). Fontos a gombát besózni, és kicsit állni hagyni. Közben elkészítem a "paplant". A túrót villával áttöröm, sózom, borsozom (ha valakinek nincs otthon a fenti borsokból, használhat fehérborsot v. sima feketeborsot is, de így pikánsabb), hozzáadom a joghurtot és tejfölt, valamint a tojás sárgáját, jól kikeverem. A tojás fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verem, majd a túrós krémhez keverem óvatosan, h. ne törjön össze.  Kikent tűzálló edénybe tettem a gombát, nyakonöntöm a túrós krémmel és sütőben először fólia alatt (kb. 20 perc) majd fólia nélkül kb. 10 perc készre sütöm. (a sütési idő nagyon eltérő lehet, inkább figyelni kell). Ma találtam ki, de nagy sikert aratott! :)

Sajtos-halas egybesült

sütés előtt

sütés után - fogyasztás közben :)

6 főre:
1,5 kg pangasius hal (sok egyéb tengerivel helyettesíthető)
1 púpos ek margarin/vaj
3 ek telj. kiörl. tönk.búzaliszt
4 dl tej
1,5 dl tejszín
15-20 dkg sajt (Cheddar, füstölt edami, gyakorlatilag bármi markáns)
1 dl fehérbor (kihagyható ha valaki nem szereti)
+ 10 dkg sajt a tetejére
só, bors (szerecsendió), petrezselyem

A halat csinos szeletekre vágom, majd sós vízben kifőzöm (kb. 3 perc, ne tovább, mert szétfő!). A vajon megpirítom a lisztet, majd felöntöm forró tejjel, sűrűre főzöm (ha nem tartjuk elég sűrűnek, növeljük a lisztmennyiséget). Borral és tejszínnel higítom, majd a tűzről levéve sózom-borsozom (alkalmanként szerecsendiót is teszek bele, sőt szoktam petrezselymet is), végül a sajtot is elkeverem benne. Kivajazott tűzálló edénybe helyzem a halszeleteket, a fenti öntettel nyakonöntöm, és sütőben összesütöm (kb. 25 perc).  Mielőtt kész lenne teljesen, a tetejét is megszórom sajttal h. az is rápiruljon és máris tálalható pl. rizzsel. Jónéhány ismerősöm azért szereti, m. olyan, mintha nem is halból lenne! :)

Tárkonyos csirkeragu leves


kb. 8 főre:

2 fej vöröshagyma
5o dkg csirkemell
ízlés szerint zöldségek (jobb híján egy fél kg mexikói zöldségkeverék is remek)
fél dl olivaolaj
só, bors, tárkony
húsleveskocka

A hagymát megpucolom, apróra szelem, az olajon üvegesre párolom. Ekkor az apróra felvágott csirkemellett beleteszem, és picit pörkölöm, hogy a külseje kifehéredjen, sőt én szeretem ha picit "odasül", sózom, borsozom. Már mikor épp jó, mehet bele az ízlés szerinti tárkony mennyiség, és a zöldségek is. Együtt is - még mindig hozzáadott folyadék nélkül - pörkölöm őket néhány percig. Ekkor öntöm fel vízzel - ízlés szerint ki mennyire szereti sűrűn a levest - majd a folyadék függvényében teszek bele 1-2 leveskockát. Mikor felforrt, fontos utánafűszerezni, eddigre már minden belevaló meg szokott főni - ezért is kell viszonylag apróra szelni őket. Néha kis tejszínnel szoktam behabarni. A képen a natúr verzió látható.

Csokis-meggyes





1 cs főzős vaníliás pudingpor
5 ek xilit
8 ek zabkorpa
1 l tej

250 ml tej
100 g cukor
½ citrom leve és héja
1 cs. vaníliás cukor
250 g liszt
1 cs. sütőpor
1 mk szódabikarbóna
6 ek olaj

1 cs főzős csokipuding
0,5 l tej
3 ek xilit
fagyasztott meggy, vagy meggybefőtt



Ez egy elszúrt süti következménye. :) A piskótám olyan vacak lett, hogy a végén ezt találtam ki. Egész jó végeredménye lett. :D
Tehát sütsz egy tönkölypiskótát. Elszúrod. :) Ezért csak darabokban tudod majd használni.
Készítesz egy zabkorpás krémet, mint amilyet a zabkorpás kehelyhez kell.
Azt beleöntöd a tortaforma aljába, ráteszed az elszúrt piskóta morzsáit, darabkáit, cafatjait.
Végül az egészet leöntöd egy adag csokipudinggal, aminek a tetejére szórt meggyek kellőképp belesüllyednek a pudingba. :) Hűtőbe teszed, és amikor jól meghűlt, szeleteled. Kicsit óvatosan kell vele bánni, de az íze nagyon jó! :)

2010. december 11., szombat

Poharas rizses


1 cs tiramisu ízű pudingpor (amúgy ha megveszed, meglesz ez a recept, mert a csomagolásról csórtam)
2 dl növényi tejszín
10 dkg rizs
1 dl víz
7,5 dl tej
4 ek xilit
1 cs. vaníliás cukor (én készítettem vaníliás édesítőt. A vaníliarúd magjait kiszedtem, és kávédarálóban összedaráltam a cukorral. :)

A pudingot elkészíted az előírtak szerint (én módszerem: mikróban 700 watton 2,5 perc, megkevered, 2,5 perc). Közben a rizst elkezded főzni. Először a vizet forralod el vele, majd ráöntöd a tejet, és azzal puhára főzöd. Felvered a habot. Összekevered a megfőtt rizst a pudinggal, és megvárod, amíg kihűl. Akkor a habot is belekevered, tálalod, és további hűtés után fogyasztható. 

Zabkorpás kehely




1 cs főzős vaníliás pudingpor
5 ek xilit
8 ek zabkorpa
1 l tej
fagyasztott meggy vagy meggybefőtt (előbbi cukormentes, utóbbiból nehéz olyat találni)

Csomómentesre kevered a pudingport a cukorral, tejjel, zabkorpával. Mikróban 700 watton 13 perc alatt elkészíted. Fontos hogy 5 és 10 percnél megkeverd, és utána figyeld, nehogy kifusson. 
Fogsz poharakat, tálkákat, szedsz bele a krémből, egy réteg meggy (én savanyút szeretek hozzá) még egy réteg krém. A tetejére megint pár szem meggy, díszítésképp. Ha eléggé kihűlt, hűtőbe vele. Nyáron is kiváló frissítő, de télen is megkívánja az ember. :) Kis fahéjjal ízlés szerint feldobható.




Húsvéti tönkölykalács




50 dkg tk. tönkölybúzaliszt
6 ek cukor (xilit, nyírfa, nád)
1 csipet só
3 dkg light margarin
3,5 dl sovány tej
1 tk kristálycukor (az élesztő miatt)
1 cs porélesztő
mazsola

Összekeverem a lisztet a cukorral, sóval, margarinnal, majd a 2,5 dl tejben cukorral felfuttatott élesztővel. Meleg helyen 1,5 órát kelesztem. Átgyúrom, 3 egyforma darabra osztom. Megfonom, 1 órát megint kelesztem. Hőlégkeverésen előmelegített sütőben 170 fokon 40 perc. 

Gyümölcstorta

 Vaníliás-őszibarackos

 Túrós-sárgadinnyés közelről

 Túrós-sárgadinnyés egészben

 Csokis-narancsos szelet

Csokis-narancsos egész

Sütök egy piskótát tortaformában.
Akármilyen pudingot, krémet öntök a tetejére, gyümölccsel díszítem. :)